Bant-Mag-Interview-with-SAVT-improvisation-trio-b

Bant Mag. Interview with SAVT- improvisation trio(interview in Turkish)

“Deneyim ve o andalık üzerinden düşünen müzik”: SAVT

Bir ayağı İstanbul’da, bir ayağı Strasbourg’da olan üçlü SAVT, ilk albümü Birinci Hane’yi haziran ayında yayımladı. Tanbur, klasik kemençe ve çelloya yer veren ses paletleriyle doğaçlama seven keşifçi kulakların tanışması şart. Elif Canfeza Gündüz, Merve Salgar ve Zeynep Ayşe Hatipoğlu’ndan oluşan ekibi biraz tanıyalım.

Fotoğraf: Anıl Eraslan

 

Romantik/dramatik bir tanışma hikâyeniz var mı?

Tanışma hikâyemizi okul tercihleri üzerinden düşünürsek tesadüfi diyebiliriz. Hepimiz konservatuvarın lise bölümünden tanışıyoruz. Yıllar sonra bizi Cevdet Erek’in otopark projesi bir araya getirdi.

Müziğinizi tanımlayan üç duygu?

Meraklı, oyunbaz, heyecanlı.

Başka kimi seven sizi de sever?

Kimi zor bir soru, ama kim bizi sever dersek, keşifçi dinleyiciler ve bir de tabii doğaçlama müzik severler olabilir.

Sizi günün hangi saatinde dinleyelim?

00.00 ile 23.59 arası! Ama tabii canlı dinleme imkânının olacağı zamanlarda, hep birlikte bir mekânda, o anda bulunmak ve o zaman dilimini deneyimlemek eşsiz olur.

Müziğiniz hangi filmde çalsın?

Birçok farklı sinematografik anlatıma eşlik edebileceğini düşünüyoruz ancak biz daha çok deneyim ve o andalık üzerinden düşünüyoruz müziğimizi. Dolayısıyla doğaçlama ânını yansıtacak bir türde, örneğin bir belgesel filmde yerini bulabilir.

Bir müzik grubu olmasaydınız sizi ne bir araya getirirdi?

Ortak olan keyiflerimiz herhâlde. Müzik yaptığımız zamanların haricinde üçümüz beraber çok hoş vakit geçiriyoruz. Müzikle yolumuz kesişmeseydi de güzel bir arkadaşlığımız olurdu.

Müziğinizde yaşadığınız yerden gelen ne var?

Canfeza ve Ayşe İstanbul’da yaşıyor. Merve Strasbourg’da. Albümde de yaşadığımız yerlere ithaf ettiğimiz parçalar var. Örneğin bizi tanıştıran okulun semti olan Maçka isimli bir parça, yaşadığımız yerlerin sokak isimlerini, apartman numaralarını taşıyan parçalar var. Müzikal olarak da yaşadığımız şehirlerin deneyimi doğal olarak doğaçlamalarımıza yansıyor.

5 yıl geçmiş. Neredesiniz? Ne yapıyorsunuz?

İlk buluşmalarımızdaki müzikal tanışma evresini geride bıraktık. Şimdi birbirimizi çok daha iyi tanıyoruz. Bu, doğaçlama müzik yapan bir grup için önemli bir aşama. Müzikal olarak da sürekli değişiyor, öğreniyoruz. Şu sıralar uzaktan yürütüyoruz ilişkimizi. Mümkün olan ilk zamanda belirli bir süre bir arada zaman geçirme ve yeni projeler geliştirme planımız var. Albüm çıktı fakat canlı canlı çalmayı çok özledik.